Pripravila: Jasmina Koštomaj
PRAZNIK DELA (znan tudi kot prvi maj) je mednarodni praznik delavstva, ki ga 1. maja vsako leto praznujejo v večini držav sveta. Datum je izbrala II. internacionala, ki je bila organizacija socialističnih in delavskih strank. S praznikom so želeli obeležiti krvave delavske demonstracije, ki so se zgodile okoli 1. maja, leta 1886 v Chicagu.
To je dan, ki nas spominja na prizadevanja delavcev za pravične delovne pogoje, dostojanstvo in enakost. Prvi maj je priložnost, da se zahvalimo vsem tistim, ki so se pred nami borili za pravice, ki jih danes jemljemo kot samoumevne.
Osem ur dela, osem ur rekreacije, osem ur počitka – ta pravična zahteva naših predhodnikov še vedno odzvanja v naših srcih. Spominja nas, da smo vsi, ne glede na poklic, del te širše skupnosti delavcev, ki soustvarjamo družbo. Zato moramo skupaj nadaljevati s prizadevanji za ohranjanje in izboljšanje pravic delavcev.
Praznik dela ni le spomin na preteklost, ampak tudi priložnost za premislek o delu danes. Spreminjajoči se svet prinaša nove izzive, vendar smo skupaj močnejši. Sodelovanje, spoštovanje in solidarnost so temelji, na katerih gradimo boljši jutri za vse.
V današnjem hitro spreminjajočem se okolju moramo skrbeti za tiste, ki so najbolj ranljivi – za tiste, ki morda nimajo glasu, a so ključni del naše skupnosti. Pravična plača, varno delovno okolje in spoštovanje dostojanstva vsakega delavca so vrednote, ki jih moramo braniti in udejanjati vsak dan. n
Ob tej priložnosti se zahvaljujem vsem vam, ki vsak dan prispevate svoje znanje, trud in srce v delovno skupnost. Skupaj soustvarjamo boljšo prihodnost. Naj bo naša zaveza enotnosti in pravičnosti vodilo, ki nas bo povezovalo v nenehnem iskanju boljše družbe.
Prvi maj Slovenci obeležujemo zlasti s kresovi in rdečimi nageljni.
