Skoči na glavno vsebino

Interesne dejavnosti

INTERESNE DEJAVNOSTI V OŠ ŠALEK V ŠOL. L. 2023/24

Nabor interesnih dejavnosti je v letošnjem šolskem letu  zares pester, zato smo prepričani, da lahko vsakdo najde nekaj zanimivega zase. Vse dejavnosti, ki jih organizira šola, so za otroke brezplačne.

ORFFOV KROŽEK: (četrtek, 12.45 – 13.30 / za učence 1. razreda)

Na glasbenih uricah se bomo igrali različne glasbene igre, spoznavali in igrali na lastne instrumente (deli našega telesa) ter Orffova glasbila. Ustvarjali bomo preproste spremljave in plese na otroške pesmi. Namen interesne dejavnosti je, da otroci spoznajo Orffova glasbila in uživajo ter se sprostijo ob ustvarjanju glasbe. Mentorica: Pia Hudomalj.

ZBORČEK PRVOŠOLCEV (torek, 12.45 – 13.30 / za učence 1. razreda)

V pevskem zboru prvošolcev bomo skozi zabavne in sproščene glasbeno didaktične igre, raziskovali in razvijali naše glasove. Prepevali bomo že poznane otroške in ljudske pesmi ter se naučili tudi kakšne nove. Skupaj se bomo ob petju zabavali, predstavili pa se bomo tudi na različnih nastopih. Zborovodkinja: Neža Trebižan.

KARATE (ponedeljek, 12.45 – 13.30 / za učence 1. razreda)

Namen karateja je predstaviti osnove karate tehnik in obramb. Poleg gibalnih značilnosti karateja bodo otroci spoznali tudi posebna pravila in disciplino, ki imajo za karate velik pomen. Mentorica: Anina Cesar.

ŠPORT  (ponedeljek, 7.30 – 8.10  / za učence 1. r.)

Dejavnost je organizirana z namenom, da omogoči razvijanje in odkrivanje gibalnih sposobnosti učencev in jih navaja na zdrav način življenja. Dejavnosti bodo bolj poglobljene kot pri pouku in zahtevajo večjo natančnost ter vzdržljivost, učenci bodo spoznavali tudi druge gibalne vsebine, ki jih učni načrt ne predpisuje. Mentor: Blaž Dolinšek.

FOLKLORA ZA NAJMLAJŠE (sreda, 12.45 – 13.30 / za učence od 1. do 3. razreda)

Na folklornih uricah bomo plesali, peli, se igrali igre naših dedkov in babic ter spoznavali bogato slovensko ljudsko izročilo. Namen interesne dejavnosti je, da otroci uživajo v spoznavanju ljudskega izročila ter na zanimiv način spoznajo ljudske izštevanke, igre in plese. Mentorica: Pia Hudomalj.

CICI VESELA ŠOLA (po dogovoru / za učence od 1. do 3. razreda)

Je vesela, zanimiva, zabavna in radovedna vzgojno-izobraževalna rubrika revije Ciciban. Vsak mesec obravnava zanimivo, temo. Ob koncu šolskega leta otroci preverijo svoje znanje na cici veselošolskem dnevu. Mentorica: Zlatka Gradišnik.

PROSTOVOLJCI (projektna srečanja / za učence od 1. do 9. razreda)

Med nami živijo ljudje, ki potrebujejo našo pomoč. S pomočjo lahko nekomu v težki situaciji narišeš nasmeh. Takrat tudi tebi zaigra srce. Pomagali bomo ljudem, ki so na pragu revščine. Tako bomo zbirali za njih hrano. Za velenjske brezdomce bomo naredili majhno pozornost za novo leto. Starejši učenci bodo pomagali mlajšim učencem pri šolskih nalogah … Če rad pomagaš, vabljen, da se pridružiš mladim prostovoljcem. Mentorica: Tinkara Kristan.

PLANINSKI KROŽEK (sobote po dogovoru / za učence od 1. do 9. razreda)

Mladi planinci bomo sodelovali s PD Velenje v okviru projekta Lepi Čeveljc. Izvedli bomo najmanj 6 sobotnih izletov v prelepo naravo okoliških vrhov. Vabljeni vsi, ki imate radi naravo, hojo in prijetno družbo. Za udeležbo na izletih je pogoj članstvo v Planinskem društvu. Mentor: Blaž Dolinšek, Špela Verdev Mestnik in Teja Jeraj.

ROČNE SPRETNOSTI (četrtek, 12.45 – 13.30 / za učence 2. razreda)

Učenci pri interesni dejavnosti razvijajo ročne spretnosti, urijo fino motoriko in razvijajo vztrajnost. Spoznajo se z različnimi materiali (papir, blago, volna …) in različnimi tehnikami izdelave (šivanje, vezenje, nizanje …). Mentorica: Neža Trebižan.

ZABAVNA MATEMATIKA (torek, 12.45 – 13.30 / za učence 2. in 3. razreda)

Pri interesni dejavnosti učenci razvijajo sposobnosti spretnega in zanesljivega računanja. Z matematičnimi igrami jih spodbujamo k razmišljanju in reševanju zapletenih matematičnih problemov, ki so hkrati lahko tudi izziv. Z nalogami različnih težavnostnih stopenj razvijajo veščine logičnega mišljenja, rešujejo razvedrilne naloge in probleme, polne zabavnih izzivov, s poudarkom na matematični logiki. Mentorica Tatjana Tratnik.

OPZ – OTROŠKI PEVSKI ZBOR (ponedeljek, 12.45 – 13.30 in četrtek, 7.30 – 8.15 / za učence 2. do 4. razreda )

Sodelovanje v zboru pomaga razvijati otroške glasove v nadaljnjem razvoju vokala. Pevci se prvič srečajo z dvoglasjem in tudi različnimi načini prepevanja, spoznavajo in preizkusijo v praksi teoretične glasbene izraze. Ob pripravi glasbene pravljice ali krajše dramske igre pa se preskusijo tudi kot igralci. Mentorica: Barbara Čevnik.

PRAVLJIČNA USTVARJALNICA (sreda, 7.30 – 8.15 / za učence od 2. do 4. razreda)

Brali bomo zgodbe, pravljice, pesmi in po branju ustvarjali. Navajali se bomo na zbrano poslušanje pravljice na določeno temo, obeležili bomo praznike  ter se vključevali v projekte šole. Reševali bomo uganke, iskali skrite zaklade, se prelevili v knjižne junake ter izdelali kratko predstavo. Zabavno bo, zato vabljeni v svet pravljic in ustvarjanja! Mentorica: Urška Sotler.

ŠAHOVSKI KROŽEK (sreda, 12.45 – 13.30 za učence od 2. do 5. razreda )

Šah je igra, ki razvija koncentracijo, potrpežljivost, vztrajnost, tehtanje možnosti, abstraktno razmišljanje, logično razmišljanje, domišljijo, ustvarjalnost … Najprej bomo utrdili osnove, spoznali pravila, predvsem pa veliko igrali šah in se družili ob šahovskih figurah. Mentorica: Suzana Brišnik.

TABORNIKI (petek, 17.00 – 18.00 / za učence od 2. do 9. razreda)

Taborništvo je način življenja. Pod vodstvom vodnika taborniki spoznavajo naravo in prvine preživetja v naravi. Kako se postavi ogenj, šotor, bivak …  Med letom bomo imeli taborniške akcije: čajanka, zimovanje, orientacije, iskanje zmajčka, ŠTPM in krona taborništva – taborjenje v Ribnem pri Bledu. Mentorici: Tinkara Kristan in Nika Kočevar.

OD A DO Ž USTVARJALNICA (četrtek, 11.55 – 12.45 / za učence 3. razreda)

V ustvarjalnici se bodo učenci naučili osnovnih spretnosti z orodji kot so škarje, noži, lepila, niti, in dela z raznimi materiali. Preizkusili se bodo v šivanju, vezenju, kvačkanju, makrameju, kaligrafiji, izdelovanju nakita, igrač in še kaj. Izdelovali bodo uporabne predmete, kot so etuiji, lončki, slike, igrače, spominki, torbice, kazala … Mentorica: Karmen Marhat.

RAČUNALNIŠKI KROŽEK 3 (četrtek, 12.45 – 13.30 / za učence 3. razreda)

Učenci bodo usvajali in nadgradili veščine uporabe računalnika. Ustvarjali bodo besedila in predstavitve, urejali slike, videe,  spoznavali spletne aplikacije za pomoč pri učenju. Spoznali bodo tudi pasti in nevarnosti spleta. Mentor: Blaž Dolinšek.

DRUŽABNE IGRE (sreda, 12.45 – 13.30 / za učence 3. razreda)

Družabne igre postajajo spet vedno bolj popularne. Igranje le-teh pa prinaša obilo druženja, zabave in smeha. Mentorica: Martina Kotnik.

NEMŠČINA (torek, 12.45 – 13.15 / za učence 3. razreda)

Učenci bodo skozi igro, ustvarjanje, petje in branje pravljic spoznavali osnove nemškega jezika. Mentorica: Alenka Gomivnik.

PLEŠEM JAZ, PLEŠEŠ TI (petek, 12.45 – 13.30 / za učence 3. in 4. razreda)

Skozi plesno igro se bomo učili zanimivih plesnih koreografij. Ples izboljšuje koordinacijo, povečuje koncentracijo in samozavest, pomaga razvijati motoriko, občutek za ritem, disciplino, spoštovanje in občutek za delo v skupini. Namen ID je, da bi se otroci sprostili, uživali in si pridobili dodatno motivacijo za gibalno ustvarjanje. Mentorica: Tina Juršič.

ŠPORTNE IGRE (torek, 7.30 – 8.15 / za učence 3. in 4 razreda)

ID omogoča razvijanje in odkrivanje gibalnih sposobnosti učencev in jih navaja na zdrav način življenja. Dejavnosti so drugače naravnane kot pri pouku, saj učenci spoznavajo različne športne igre in njihova pravila. Poleg športnega udejstvovanja urijo tudi druge spretnosti kot so humano in športno obnašanje. Igra je vir sprostitve in sredstvo vzgoje. Mentorica: Anja Tajnik.

BESEDNE USTVARJALNICE (ponedeljek, 12.45 – 13.30 / za učence od 3. – 5. razreda)

Rad ustvarjaš in se igraš z besedami? V Ustvarjalnici besed bomo veliko reševali križanke, rebuse, premetanke, se igrali z rimami in se preizkusili v pisanju pesmi. Mentorica: Nika Kočevar.

PRIDNI PRSTKI (po dogovoru / za učence 4. in 5. razreda)

Ustvarjalnice so namenjene učencem 4. in 5. razreda.  Otroci se bodo ob ustvarjanju naučili marsikaj novega, uporabljali domišljijo in razvijali ročne spretnosti.  Teme bodo seveda obarvane letnim časom, praznikom in drugim priložnostim primerno. Mentorici: Andreja Zelenik in Teja Jeraj.

RAČUNALNIŠKI KROŽEK 4-5  (petek, 12.45 – 13.30 / za učence 4. in 5. razreda)

Učenci bodo nadgradili veščine uporabe računalnika kot pripomočka. Ustvarjali bodo besedila in predstavitve, urejali slike, videa. Seznanili se bodo z uporabo e pošte, oblaka, splete aplikacije CANVA.  Spoznali bodo tudi pasti in nevarnosti spleta. Mentor: Blaž Dolinšek.

VESELA ŠOLA (po dogovoru / za učence od 4. do 9. razreda)

ID je namenjena učencem, ki so radovedni, imajo veselje do branja in željo po novih spoznanjih. Na srečanjih bodo prebirali veselošolske članke, ki jih bomo našli v reviji PIL in na spletni strani. Vsak mesec se bodo seznanili z novo  temo. Z branjem bodo odkrivali svet okoli sebe ter uresničevali geslo VESELJE ZA DANES – ZNANJE ZA JUTRI. Vsak učenec bo prebral tudi knjigo sezone. Vesela šola se bo zaokrožila z zaključnim tekmovanjem, ki se bo odvijalo spomladi 2024. Mentorica: Marjana Šeško.

KALIGRAFIJA, UMETNOST PISANJA (četrtek, 7.30 – 8.15 / za učence od 5. do 9. razreda)

ID za vse, ki kljub elektronskim napravam, ki nas obdajajo, radi pišejo z roko. Spoznali bomo, kako svojo pisavo izboljšati in ji dodati umetniški pridih. Spoznali se bomo z različnimi kaligrafskimi pisavami in zapisali pesem, verz, napis. Svoje pisanje bomo umetniško okrasili in izdelali umetniški izdelek. Izdelovali bomo inicialke, knjižna kazala in druge uporabne izdelke ter se tako aktivno posvetli uspešni izvedbi božičnega bazarja ter tedna pisanja z roko. Mentorica: Urška Sotler.

MLADINSKI PEVSKI ZBOR (torek, 7.30 – 8.10 sreda, 7.30 – 8.15 in 12.45 – 13.30, petek, 7.30 – 8.15 / za učence 5. do 9. r.)

Pri mladinskem pevskem zboru (5. do 9. razred) predvsem nadgrajujejo vokalno tehniko in večglasno petje. V program so vključene slovenske ljudske in umetne pesmi ter tuje ljudske in umetne pesmi. Na prireditvah ter koncertih učenci pridobivajo izkušnje z nastopanjem pred publiko. Mentorica: Barbara Čevnik.

OBLIKOVANJE TEKSTILIJ IN OBLAČIL (ponedeljek, 12.45 – 13.30 / za učence od 5. do 9. razreda)

Te zanima risanje, oblikovanje in šivanje? Potem je ta interesna dejavnost zate. Modno oblikovanje je kreativno ustvarjanje oblačil in modnih dodatkov, da je oblačilo funkcionalno, poudari lepoto telesa in identiteto uporabnika. Spoznali se bomo z modnimi smernicami, oblikovalci, pogledali modne revije. Spoznali se bomo z osnovami modne skice, oblikovanjem tekstilij,  oblek in nakita. Učili se bomo prvih korakov šivanja in krojenja. Kot zaključek interesne dejavnosti bomo svoje izdelke predstavili preko razstave ali pa modne celo preko prave revije. Mentorica: Tinkara Kristan.

ROBOTIKA (po dogovoru / za učence od 5. do 9. razreda)

Izvedba bo projektna. Spoznavali bomo področje robotike, delovanje in upravljanje robotov.  Praktično delo pri robotiki vključuje spoznavanje različnih naravoslovnih področij, kot so programiranje, elektrotehnika, računalništvo, konstruiranje, skozi vodeno samostojno delo, v želji več mladih usmeriti v nadaljevanje svojega izobraževanja na področju robotike in drugih naravoslovnih in tehničnih poklicev. Mentor: Igor Košak.  

FILMSKI KROŽEK (po dogovoru / za učence 6. in 7. razreda)

Za učence, ki jih zanima sporočanje s sliko. Ogledali si bomo igrane, animirane in dokumentarne filme, sodelovali bomo tudi s Filmoljubci. Pred vsakim ogledom filma se bomo naprej pogovorili o posebnostih nastajanja posameznega filma, o avtorjih, naslovu in predvideli, kakšna vsebina se skriva pod naslovom. Po ogledu bomo podelili svoje doživljanje in nato še s poustvarjanjem razvijali svoj umetniški čut. Vabljeni vsi, ki radi na drugačen način spremljate sedmo umetnost. Mentorica: Sanja Jazbinšek Sever.

SOS MATEMATIKA (torek, 7.30 – 8.15 / za učence 6. in 7. razreda)

ID je namenjena učencem, ki potrebujejo dodatno razlago matematičnih vsebin. V okviru dejavnosti bomo izvajali treninge avtomatiziranja posameznih veščin in učenje strategij reševanja problemov, ki bodo prilagojene potrebam posameznih učencev. Mentorica: Sanja Otto.

GLEDALIŠKA USTVARJALNICA (po dogovoru / za učence od 6. do 8. razreda)

Z gledališko ustvarjalnico boste vstopali v čarobni svet igre. Eksperimentirali bomo z različnimi vrstami gledališč in vsem, kar sodi h gledališki kulturi: izražanje z mimiko, kretnjami, gibanjem in govorom v odrskem prostoru; z dramskimi improvizacijami bomo posnemali vsakdanje opravke, izražali občutja; improvizirali bomo na podlagi zgodb in dramskih situacij; urili bomo tehniko igranja: sproščenost, hitrost, ritem, dihanje  … Cilj bo ustvariti gledališko oz. lutkovno predstavo in pripovedovati zgodbe ob sličicah (kamišibaj). Mentorica: Sanja Jazbinšek Sever.

IGRE Z ŽOGO – deklice (6. – 7. r. / četrtek, 7.30 – 8. 15 in 8. – 9. r. / ponedeljek, 13.30 – 14. 15)

V letošnjem šolskem letu bo krožek deloval v dveh skupinah. Pri krožku bo poudarek na igrah z žogo (po interesu). Z učenkami bomo nadgrajevale posamezne elemente pri igrah z žogo. Mentorica: Jasmina Koštomaj.

IGRE Z ŽOGO – dečki  (6. – 7. r. / ponedeljek, 13.30 – 14. 15 in 8. – 9. r. / torek, 13.30 – 14. 15)

Športni krožek bo potekal v dveh skupinah. Na krožku se bomo pripravljali na športna tekmovanja in spoznavali nove športe, ki jih ni v sklopu šolskih ur ali pa jim je namenjeno manj ur. Mentor: Aleš Dolinšek.

LOGIKA  (po dogovoru / za učence od 6. do 9. razreda)

V življenju nam zmožnost logičnega razmišljanja pride zelo prav pri učenju, samozavestnem in samostojnem  odločanju ter zagovarjanju svojih stališč … ID je namenjena vsem, ki se radi preizkušajo v reševanju logičnih ugank iz vsakdanjega življenja, matematičnih križank, tabel, labirintov … Predvsem bomo razvijali logično sklepanje ter vzpodbujali kreativne zamisli in ideje. Mentorica: Sanja Otto.

MATEMATIČNE DELAVNICE (četrtek, 12.45 – 13.30 / za učence od 6. do 9. razreda)

Spoznavali boste matematične zanke in uganke, pri tem »kravžljali« svoje male sive celice in uživali pri odkrivanju matematičnih poti do rešitev. Mentorica: Suzana Brišnik.

MLADI KNJIŽNIČARJI (torek, 7.30 – 8.15 in po dogovoru / za učence od 6. do 9. razreda )

Rad bereš? Rad ustvarjaš? Rad pomagaš mlajšim pri izboru knjig? Vse to in še več lahko počneš, če se pridružiš knjižničarki pri njenem delu. Delo knjižničarke ni samo izposoja knjig (čeprav se boš lahko naučil tudi tega), ampak obsega tudi svetovanje  učencem, branje knjig, ustvarjanje ob najrazličnejših dnevih, izdelava izdelkov za bazar in delavnice, pa še marsikaj. Vabljen, vabljena v knjižnico, zabavno bo! Mentorica: Urška Sotler.

MLADI TURISTIČNI VODNIKI (petek, 12.45 – 13.30 / za učence od 6. do 9. razreda)

Odkrivali in spoznavali bomo naravno in kulturno dediščino Šaleka ter okolice. Sodelovali bomo s TD Šalek in sodelovali pri nekaterih tradicionalnih prireditvah v Šaleku (Na Šaleškem gradu strašši, Po poteh KS Šalek). Pripravljamo novo interaktivno pot po središču Velenja, izvedli bomo tudi izobraževanje mladih turističnih vodnikov. V načrtu je tudi povezovanje z drugimi šolami. Naše delo bomo ob koncu leta predstavili v časopisu Mladi levi. Mentorja: Marko Moškotevc in Marija Brložnik.

DIDGERIDOO delavnica (sreda, 12.45 – 13.30 / za učence od 7. do 9. razreda)

Zasnovana bo kot glasbeno kiparska delavnica, kjer bodo učenci spoznavali starodavno aboridžinsko kulturo, izdelovali preproste instrumente didgeridooje, kot kiparske objekte in se naučili osnov igranja. Cilj delavnice je razstava izvirnih didgeridoojev in interni koncert skupine didgeridoojev. Mentor: Boris Oblišar.

FILOZOFSKI KROŽEK (torek, 7.30 – 8.15 / za učence 8. in 9. razreda)

Kdo sem?  Kaj je smisel življenja? Kako vem, da nekaj vem? Kaj se zgodi prej, misel ali jezik? Od kod je ta svet? Kaj so sanje?  To so le nekatera vprašanja, s katerimi se ukvarjajo filozofi. Podobna vprašanja si bomo zastavljali na naših srečanjih in z njimi prebudili domišljijo, radovednost, ustvarjalnost. Kot pravi filozofi se bomo z raziskovanjem in čudenjem podali v svet filozofije, v pogovorih pa se bomo naučili zagovarjati svoja stališča tako, da bomo med seboj spoštljivi.  Dovoli si misliti s svojo glavo in se nam pridruži! Mentorica: Zala Krajnc.

FIZIKALNE DELAVNICE (sreda, 7.30 – 8.15 / za učence 8. in 9. razreda)

Za učence, ki jih zanima fizika in fizikalni pojavi. Izvedba bo projektna glede na potrebo in interes učencev. Izvajali bomo fizikalne poskuse, poglabljali fizikalno znanje in se pripravljali na tekmovanje. Poleg klasičnega pouka z eksperimentiranjem v učilnici, bodo izvedene tudi fizikalne aktivnosti v naravi, astronomsko opazovanje, naravoslovne delavnice za najmlajše. Mentor: Igor Košak.

ANGLEŠČINA (po dogovoru)

ID je namenjena devetošolcem. Posvečali se bomo temam, ki niso obravnavane pri rednem pouku, pripravam na tekmovanje in temam po izboru udeležencev. Mentorica: Tatjana Falnoga.

Arhivi

Dostopnost