Skoči na glavno vsebino

Delamo snežake …

11. 01. 2023

Pripravila: Vesna Švab

Po Evropi že tretji teden prevladujejo izredno visoke temperature za zimski čas. Zelo toplo je bilo tudi na prehodu v novo leto. O temperaturnih rekordih so poročali tudi iz številnih evropskih držav.

Večina slovenskih smučišč ima tako v začetku letošnjega, podobno kot tudi smučišča v Alpah, zelo tanko snežno odejo. Krvavec, Mariborsko Pohorje, Kranjska Gora, Vogel, Rogla in Golte imajo 30 centimetrov snega, izstopa pa Kanin, ki je najvišje ležeče slovensko smučišče (na nadmorski višini 1.140 – 2.300 metrov), kjer je snežna odeja debela 125 cm. Visoke temperature pa tudi v Sloveniji onemogočajo izdelovanje umetnega snega, saj se ta ne bi obdržal.

Ali veš? Naravni sneg nastane pri zamrzovanju vodne pare, umetni pa pri zamrzovanju tekoče vode. Naravni ima v svoji sestavi veliko več zraka. Ker so osnovni delci snega med seboj različni, se tudi njune lastnosti razlikujejo, zaradi česar je tudi smuka drugačna.

Za izdelavo kvalitetnega umetnega snega je potrebna
– nizka temperatura vode (< 4 °C),
– nizka temperatura zraka (< −3 °C)
– nizka relativna vlažnost zraka.

Sneg? Le kdo ga ne mara? Ste kdaj pomislili, da bi sneg imeli kar doma, v toplem zavetju hiše?

V tokratnem prispevku vam bomo mladi naravoslovci (učenci 3. in 4. razreda) pokazali, kako doma narediti umetni sneg in mini snežake.

Za izdelavo potrebujete dve sestavini:

  • sodo bikarbono in
  • balzam za lase (ali peno za britje).

Postopek dela:

Sodo bikarbono, v razmerju 3 : 0,5, zmešajte z balzamom (ali peno za britje),  3 skodelice sode bikarbone in 0,5 skodelice balzama ali pene za britje. Vse skupaj dobro pregnetite in že lahko pričnete z oblikovanjem snežakov.

Želimo vam veliko lepih in nepozabnih ustvarjalnih trenutkov!

Ogledov: 115

Arhivi

Dostopnost