Bela Ljubljana nikdar ni zaspana. O, ne!

20. 06. 2024

Pripravile: Anja Tajnik, Marjana Šeško, Zala Krajnc

V torek, 18. 6. 2024, smo se četrtošolci odpravili na končni izlet v Ljubljano. Obiskali smo Slovenski šolski muzej ter si ogledali prestolnico in njene najznamenitejše stavbe.

V šolskem muzeju smo bili del prav posebne izkušnje. Vrnili smo se v čas, ko so bili otroci naši dedki in babice, ter se udeležili ure pouka lepopisa. Najprej smo se preoblekli v ustrezna oblačila, sedli v lesene šolske klopi in z rokami na hrbtu pričakali gospodično učiteljico. Bila je zares stroga. Če si nosil nakit, pisal z levo roko, se neprimerno vedel ali pa odgovarjal, ko nisi bil na vrsti te je doletelo tudi klečanje na koruzi in oslovska klop. Priznamo, bilo nas je kar strah! Poleg doživetja na uri lepopisa smo spoznali tudi malo zgodovine slovenskega šolstva. Vse to so nam približali s stalno interaktivno razstavo Šola je zakon. S pomočjo muzejskih predmetov, dokumentov, maket in drugih elementov so nas popeljali po zanimivostih iz zgodovine vzgoje in izobraževanja od prazgodovine do današnjih dni.

Na našem potepu po Ljubljani smo si ogledali tudi pomembne stavbe. Na poti do šolskega muzeja smo videli Narodno galerijo, Slovensko narodno gledališče in SNG opera in balet. Ustavili smo se na Trgu republike pred parlamentom. Tam smo si ogledali razstavo medvedjih skulptur, ki promovirajo strpnost in razumevanje med narodi, kulturami in regijami. Med našim raziskovanjem Ljubljane smo naleteli na stavbo Narodno univerzitetne knjižnice, ki je največja knjižnica v državi. Spustili smo se na Tromostovje, ki je delo Jožeta Plečnika in se ustavili na Prešernovem trgu. Ogledali smo si kip Franceta Prešerna in v okolici poiskali simbolični kip Prešernove ljubezni Primičeve Julije.

Naše potepanje po Ljubljani smo zaključili na ljubljanski tržnici. Tam smo imeli nekaj prostega časa, kjer smo si lahko privoščili kos sadja, mrzel sladoled ali si kupili kakšen spominek.

Dan je minil, kot bi mignil in imeli smo se zares lepo!